Chado Monthly Aralık 2016 Çayları

Rooibos Earl Grey – Bitkisel Çay, Güney Afrika

Güney Afrika’da yetişen Rooibos bitkisinin Mavi Malva(ebegümeci) çiçepi ve İtalya’da yetişen Bergamut bitkisinin yağı ile harmanlamasıyla elde edilen bu çay kafein içermez. Hem soğuk hem de sıcak içebileceğiniz Rooibos çayı aynı zamanda yüksek oranda C vitamini içerir.

Chai Masala – Siyah Çay, Hindistan

Hindistan’da “çay” anlamına gelen “chai”nin en sık tüketilen şekli olan Chai Masala, bu bölgede yetiştirilen çayların çeşitli baharatlar ile karıştırılmasıyla elde edilen çok özel bir karışımdır. Kuvvetli bir tadın yanı sıra malt ve baharatlı bir aroma  içeren bu çayı isteğe göre bal ve sıcak sütle birlikte de tüketebilirsiniz.

Green Tea Caramel Cream – Yeşil Çay, Japonya

Japonya’da yetişen Sencha cinsi özel yeşil çay yapraklarının, karamel aromasıyla harmanlanması ile elde edilir. Kendinden gelen kremsi bir tada sahiptir. Hem sıcak hem de soğuk olarak hazırlayarak günün her saati içebileceğiniz bir yeşil çaydır.

Chai Masala Kek – Siyah Çay, Hindistan

Malzemeler: 4 Yumurta, 200 gr. esmer şeker, 1 çay kaşığı vanilya, 1 tutam tuz, 200 ml. sıvıyağ.

Chai Masalalı Süt: 250 ml süte eklediğiniz 25 gr Chai Masala kaynamaya başladıktan sonra 5 dk demleyin. Soğuduktan sonra süzgeçten geçirin. Çayları ezerek çektiğiniz sütü iyice akıtın. 350 gr un, 1 paket kabartma tozu, 1 paket karbonat, 1 tutam tuz

Tarif: Fırını 175 °C ayarlayın. Kek kalıbını yağlayıp unlayın. Kuruları birlikte elekten geçirin. Yumurta, şeker ve bir tutam tuzu kabarana kadar çırpın. Vanliyayı ekleyin. Çaylı süt ve yağı ekleyip karıştırmaya devam edin. Eledğiniz unlu karışımı ialve edip sadece eşit karışacak kadar çırpın. Hamuru kek kalıbına alın. Sütte demlediğiniz Chai Masalanın posası, 1 yemek kaşığı şeker ve 1 çay kaşığı tarçın ile hazırladığınız karışımı kek kalıbındaki hamurun üzerine serpin. 175 °C ısınmış fırına kalıbı verin. 40-50 dakika arası pişirin. Süre sonunda fırını kapatıp kapağını aralayın. Kekiniz 5 dakika içeride kalsın. Sonra fırından çıkartıp 10 dakika da dışarıda soğutun ve kalıptan çıkartın.